Hösilage, förstaskörd 2026
Hösilage · Fyrkantsbal · Förstaskörd 2026
600 kr/bal
2,14 kr/kg
Moms tillkommer på priset
- Tillgängligt
- 130 balar kvar
- Balvikt
- 280 kg
- Minsta beställning
- 1 bal
Skicka en förfrågan så får du analysprotokollet och säljarens kontaktuppgifter. Det räcker med din e-postadress.
Logga in och spara annonsenTimotej/ängsvingel 50/50. Skördat veckan före midsommar. Analys finns.
Om partiet
- Skörd
- Förstaskörd 2026
- Gräs och strå
- Timotejblandning
- Hämtning
- Hämtas på gården
- Leverans
-
Inom 25 km från gården 20kr/km
Näringsinnehåll
Torrsubstans Vad betyder det?Andel torrsubstans. Hö ligger normalt på 78–91 %. För hösilage rekommenderas 45–65 %; torrare ökar risken för mögel. |
65,0 | % |
|---|---|---|
Omsättbar energi Vad betyder det?Energi per kilo torrsubstans, beräknad för häst. |
10,4 | MJ/kg TS |
| Råprotein | 77 | g/kg TS |
| Smältbart råprotein | 41 | g/kg TS |
WSC (vattenlösliga kolhydrater) Vad betyder det?Vattenlösliga kolhydrater = socker + fruktaner. Det är det här måttet fångrisken bedöms på. Under 100 g/kg TS räknas som lågt. |
127 | g/kg TS |
NDF Vad betyder det?Fiberfraktion. Högre NDF ger mer tuggtid men lägre smältbarhet. |
597 | g/kg TS |
| Kalcium | 2,7 | g/kg TS |
| Fosfor | 1,7 | g/kg TS |
| Magnesium | 0,9 | g/kg TS |
| Kalium | 20,4 | g/kg TS |
| Natrium | 0,0 | g/kg TS |
| Svavel | 1,4 | g/kg TS |
| Beräknade värden | ||
Kvot Vad betyder det?Smältbart råprotein delat med energi. Runt 6 passar vuxna hästar; under 5,5 behöver hästen ett proteintillskott. |
3,9 | g/MJ |
Ca:P-kvot Vad betyder det?Kalcium delat med fosfor. Bör ligga mellan 1,2 och 1,8 och aldrig under 1,1 (SLU). Gäller hela foderstaten. |
1,6 | |
Härkomst: Agrilab · Våtkemi (kemisk analys)
600 kr/bal
2,14 kr/kg
Moms tillkommer på priset
- Tillgängligt
- 130 balar kvar
- Balvikt
- 280 kg
- Minsta beställning
- 1 bal
Skicka en förfrågan så får du analysprotokollet och säljarens kontaktuppgifter. Det räcker med din e-postadress.
Logga in och spara annonsenNäringsinnehåll
Torrsubstans Vad betyder det?Andel torrsubstans. Hö ligger normalt på 78–91 %. För hösilage rekommenderas 45–65 %; torrare ökar risken för mögel. |
65,0 | % |
|---|---|---|
Omsättbar energi Vad betyder det?Energi per kilo torrsubstans, beräknad för häst. |
10,4 | MJ/kg TS |
| Råprotein | 77 | g/kg TS |
| Smältbart råprotein | 41 | g/kg TS |
WSC (vattenlösliga kolhydrater) Vad betyder det?Vattenlösliga kolhydrater = socker + fruktaner. Det är det här måttet fångrisken bedöms på. Under 100 g/kg TS räknas som lågt. |
127 | g/kg TS |
NDF Vad betyder det?Fiberfraktion. Högre NDF ger mer tuggtid men lägre smältbarhet. |
597 | g/kg TS |
| Kalcium | 2,7 | g/kg TS |
| Fosfor | 1,7 | g/kg TS |
| Magnesium | 0,9 | g/kg TS |
| Kalium | 20,4 | g/kg TS |
| Natrium | 0,0 | g/kg TS |
| Svavel | 1,4 | g/kg TS |
| Beräknade värden | ||
Kvot Vad betyder det?Smältbart råprotein delat med energi. Runt 6 passar vuxna hästar; under 5,5 behöver hästen ett proteintillskott. |
3,9 | g/MJ |
Ca:P-kvot Vad betyder det?Kalcium delat med fosfor. Bör ligga mellan 1,2 och 1,8 och aldrig under 1,1 (SLU). Gäller hela foderstaten. |
1,6 | |
Härkomst: Agrilab · Våtkemi (kemisk analys)